Lokacije

Narodni Muzej Slovenije

po Maja Kovačič

Vsebina
Narodni Muzej Slovenije

Narodni muzej Ljubljana je priljubljena turistična znamenitost, ena glavnih znamenitosti Slovenije. Muzej se nahaja v središču mesta, nedaleč od parka Tivoli. Je najstarejša znanstvena in kulturna ustanova v državi z veliko zbirko predmetov, ki so jih odkrili arheologi, numizmatike. V muzeju so na ogled tudi grafike, umetniška in obrtna dela. Preberite koristne informacije o muzeju, ki jih je pripravila uredniška ekipa podjetja Znaki SL.

Naslov

Prešernova cesta 20, SI-1000 Ljubljana

Status

Narodni muzej

Direktorica

doc. ddr. Mateja Kos Zabel

Leto izgradnje

1821

Odpiralni čas

Pon, torek, sreda, četrtek, petek, soboto in nedeljo od 10.00 do 18.00 Preberi - od 10.00 do 20.00

Cena vstopnice

od 4 do 35 evrov

Stalne razstave

Rimski lapidarij, Zgodovinska in umetnostna zbirka, Grajski muzej Snežnik, Poznoantična utrdba Ad Pirum, Zgodbe s križišč

Parkirišče

Garaža Poljanski nasip 4, parkirišče v parku Tivoli, parkirišče Linhartova.

Kontakti

Tel: +386 1 241 44 00

Fax: +386 1 241 44 22

Zgodovina Narodnega muzeja v Ljubljani

Zgodovina Narodnega muzeja si zasluži posebno pozornost. Od odprtja do danes se je spreminjal in število razstav se je povečevalo.

narodni muzej slovenije zgodovina

1821. Deželni kranjski stanovi se odločijo ustanoviti muzej z imenom Ständisches Museum pod vodstvom Kranjske kmetijske družbe. Kulturni objekt je nameščen v Pogačnikovi stavbi na Salendrovi ulici.

1826. Cesar Franc I. odobri pobudo za ustanovitev muzeja. Novi kulturni objekt je poimenovan Krainisches Landesmuseum.

1831. V muzeju, ki se nahaja v stavbi liceja, se pojavi prva stalna razstava. Prej se ta objekt nahaja na mestu današnjega Vodnikovega trga.

1836. Grof Franz von Hohenwart, ki je bil prvi kustos muzeja, izda prvi vodnik po kulturnem objektu, ki olajša raziskovanje razpoložljivih zbirk.

1881. Kranjski deželni zbor sprejme odločitev o postavitvi nove muzejske stavbe. Kranjska hranilnica se je prostovoljno ponudila za financiranje projekta.

1882. Cesar Franc Jožef odobri spremembo imena Krajinskega deželnega muzeja v Rudolfinum v čast prestolonaslednika.

1883. Cesar osebno položi temeljni kamen nove muzejske stavbe. Slovesnost sovpada s 600. obletnico priključitve Kranjske k Avstriji.

1888. Nova muzejska stavba odpre svoja vrata javnosti in postane prvi slovenski muzej, ki je v celoti namenjen kulturi.

1921. Kulturni objekt se ponovno preimenuje iz Deželnega muzeja za Kranjsko - Rudolfinum v Narodni muzej.

narodni muzej logo

1923. Slovenski etnografski muzej postane samostojen, kar je še en mejnik v zgodovini kulturne ustanove.

1933. Muzej daruje velik del svojih slikarskih in kiparskih zbirk novo odprti Narodni galeriji.

1944. Osamosvojitev Prirodoslovnega muzeja pomeni pomemben korak v njegovem razvoju.

1945. Stari arhivi se prenesejo v Centralni državni arhiv Slovenije.

Narodni Muzej 1945

1957. Muzej odpre bogato razstavo kulturnozgodovinskih predmetov na Blejskem gradu.

1991. Muzej, ki se nahaja na osrednjem dvorišču, prejme skladišče in dvorano za občasne razstave in druge prireditve.

1997. Leta 1997 se je kulturni objekt preimenoval v Narodni muzej Slovenije.

2008. V muzejski četrti Metelkova se odpre nova sodobna muzejska stavba.

narodni muzej slovenije metelkova

Metelkova Muzej

Peter Ciuha, CC BY-NC 2.0, modificirano, flickr.com

2021. Leta 2021 Narodni muzej Slovenije praznuje 200-letnico delovanja. Spreminjal je imena in lokacije, a eno ostaja stalno - njegov pomen za prebivalce države in turiste. Zbirke Narodnega muzeja so resnično neprecenljive, saj vsebujejo veliko število edinstvenih predmetov.

200. obletnica muzeja

muzej narodni

200-letnica Narodnega muzeja Ljubljana je pomemben datum za vse Slovence brez izjeme. Ta kulturni objekt namreč velja za narodno bogastvo. Privablja ljudi, ki se zanimajo za umetnost, z vsega sveta. Obiskovalci muzeja prek številnih eksponatov pridejo v stik z zgodovino in postanejo gostje prostora, kjer se preteklost srečuje s sedanjostjo. Osebje kulturnega objekta je dobro usklajena ekipa, ki si prizadeva za njegovo blaginjo. Poslanstvo muzeja je ohranjanje naravnega spomina za prihodnje rodove. Srečni datum je še en izziv, priložnost za uresničitev novih zamisli.

Katere so stalne razstave Narodnega muzeja Ljubljana?

narodni muzej Ljubljana

Obiskovalce Narodnega muzeja Ljubljana privlačijo predvsem stalne razstave. Edinstvene umetniške predmete si lahko ogledate več ur.

Poleg tega muzej obiskovalcem na svoji uradni spletni strani ponuja tudi virtualne razstave.

Zgodbe s stičišča svetov

Razstava, ki vključuje številne arheološke najdbe, ki omogočajo dostop do zgodovine slovenske preteklosti. Med njimi so eksponati, ki segajo v kameno in bronasto dobo. Tak primer je keramika s kolišč, ki so stala na Ljubljanskem barju, ter najstarejši zlati nakit na svetu. Enako zanimiva je maketa pozlačenega bronastega kipa meščana Imonskega.

Razstava obiskovalcem predstavi najlepše in najpomembnejše predmete na svetu ter pokaže pomen arheoloških odkritij. Primerjamo jo lahko z mozaikom, ki združuje preteklost. Obisk te razstave je zanimiv tako za odrasle kot za šolarje.

Egipčanska zbirka v Narodnem muzeju Slovenije

Zbirka, ki si jo mora ogledati vsak, ki pride v Slovenijo. Predstavlja edinstven svet egipčanskih mumij. Odprta je bila skoraj takoj po ustanovitvi Kranjskega deželnega muzeja leta 1821. V letih 2000 in 2002 so bile mumije konservirane in restavrirane. Zbirka se nahaja v prostoru, ki po videzu spominja na kripto.

narodni muzej mumija

Fotografija mumije v Narodnem Muzeju

nms.si

Staroegipčansko krsto moškega krasijo edinstveni napisi, tako edinstven eksponat pa navduši vse brez izjeme.

Rimski lapidarij Narodnega muzeja Slovenije

Zbirka več kot 200 kamnitih spomenikov, okrašenih z rimskimi napisi v latinščini. Vsak eksponat vsebuje pomembne informacije o preteklosti. Pravzaprav gre za odličen zgodovinski dokument, ki pooseblja celotno obdobje. S preučevanjem napisov so znanstveniki izvedeli veliko o rimskem imperiju, rekonstruirali upravno hierarhijo in odnose v družbi. Ta razstava v Muzeju Slovenije deluje stalno in predstavlja kulturno dediščino javnosti. Pripoveduje o zgodovini države v rimskem obdobju, od 1. do 4. stoletja našega štetja.

Zgodovinske in umetnostne zbirke

Če preberete ocene o Narodnem muzeju Ljubljana, jih veliko omenja razstavo Zgodovinske in umetnostne zbirke. Ta razstava vsebuje predmete iz štirinajstega stoletja in pozneje.

narodni muzej sl

Zgodovinske in umetnostne zbirke

Posnetki zaslona iz nms.si

Tu se umetnost prepleta z zgodovino. Obiskovalci muzeja si lahko ogledajo:

  • starinsko orožje;
  • tekstil;
  • igrače;
  • glasbila.

Skupno je na ogled več kot 2.500 predmetov. Razstava pripoveduje o vsakdanjem življenju in delovnih opravilih Slovencev ter o veščinah, ki so jih imeli njihovi predniki. Je vir neizčrpnega navdiha za nove generacije. Številni eksponati se nanašajo na znane osebnosti, mesta in vasi po vsej državi.

Grad Snežnik

Grad Snežnik

Grad Snežnik

Giborn_134, CC BY-ND 2.0, flickr.com

Romantični grad Snežnik na Notranjskem je eden najbolj slikovitih v Sloveniji. V gradu so shranjene številne lovske trofeje. Sam se nahaja v Loški dolini na razdalji 21 km od Cerkniškega jezera. Obdaja ga čudovito parkovno območje. Do vhoda vodi viseči most, ki prečka vodni jarek. Pod prejšnjimi lastniki se je grad imenoval „Schneebergom“. Prvotno je služil kot poletna rezidenca in lovski dvorec. Po drugi svetovni vojni je bil grad nacionaliziran. Leta 1983 so ga odprli kot muzej.

Snežnik je eden redkih zgodovinskih objektov, pri katerem je ohranjena izvirna notranjost.

Razstava na Blejskem gradu

narodni muzej blejski grad

Blejski grad

Joe Passe, CC BY-SA 2.0, flickr.com

Razstava, posvečena zgodovini Blejskega gradu in njegove okolice, odprta od 1. avgusta 2015. V muzeju je na ogled maketa območja, ki posnema edinstveno blejsko pokrajino. Obiskovalcem je predvajan kratek dokumentarni film z izvirnimi posnetki, ki razkrivajo arheološko dediščino starodavne Blejske. Informacije in fotografije so povzete po zgodovinskih virih. Muzejske razstave prikazujejo preobrazbo Bleda v priljubljeno turistično destinacijo in pripovedujejo o dogodkih, ki so se odvijali na tem območju. Razstava je dragocena dediščina, ki Slovence in turiste spodbuja k obisku Bleda.

Blejski otok

Blejski otok

Blejski otok

Incidencematrix, CC BY 2.0, flickr.com

Razstava je bila odprta 29. septembra 2022. Posvečena je Blejskemu otoku - bujnim zelenim otočkom, cerkvam z rdečimi strehami in zvonikom, ki odsevajo na površini vodne gladine. Ta kraj velja za enega najbolj prepoznavnih v Sloveniji. Muzejska razstava vam omogoča, da ga bolje spoznate. Poustvarja podobo, ki jo občuduje ves svet, posreduje vzdušje spokojnosti, pripoveduje o arheoloških spomenikih in bogati kulturni krajini Bleda.

V preteklosti je ta kraj veljal za svetega in je užival veliko priljubljenost med romarji od blizu in daleč. Mnogi so prihajali na Marijino goro po pomoč in tolažbo.

Blejski otok je eden od simbolov Slovenije, ki simbolizira samozadostnost države kot naroda.

Poznoantična trdnjava Ad Pirum

Muzejska postavitev arheološkega parka Ad Pirum. V okviru razstave so na igriv način prikazani interaktivni gradniki: Rimska cesta, starodavni načini prevoza.

Ad Pirum

Ad Pirum

Steynard, CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Drugi del razstave pripoveduje o življenju v trdnjavi in njeni vlogi v Claustra Alpium Iuliarum. Ad Pirum je imel v rimskih časih obrambno funkcijo. Obiskovalci si lahko ogledajo vojaško opremo starih Rimljanov in druge eksponate.

Posebno pozornost si zasluži ogled arheoloških ruševin trdnjave, ki so osrednji del trdnjave.

Zgodbe iz davnine

Razstava je bila odprta 23. aprila 2022. Razstava predstavlja zgodovino Podonavja skozi virtualno resničnost. Vključuje obisk paleolitskih jam, jam iz železne dobe in starorimskih naselij ter obisk kovačnice in kovaških naselij. Povzpnite se na grobišče v naselbini Grossklein (Avstrija) in se udeležite pogrebnega obreda. V naselju Flavia Solva (Avstrija) si lahko ogledate areno in začutite vzdušje mestne tržnice. Potovanje v preteklost vam omogoča najnovejša tehnologija vizualizacije.

Začasne razstave

Muzej Ljubljana ima poleg stalnih tudi začasne razstave, ki so za obiskovalce zelo zanimive. Posvečene so zgodovini in kulturi države ter predstavljajo edinstvene eksponate. V muzeju so trenutno odprte naslednje razstave, ki jih načrtujemo odpreti:

  1. Slovenec sem - in kdo je več?! Dr. Viktor Murnik od 1. 1. 2025 do 5. 5. 2025. Časovno usklajeno z obletnico rojstva slovenskega reformatorja in očeta telesne vzgoje.
  2. Bisernica Nova pridobitev v zbirki glasbil od 12.2024 do 5.05.2025.
  3. Pišem vam iz Doline pri Trstu ... Josip Pangerc od 12.2024 do 5.05.2025. Pripoveduje o osebni in družinski zgodovini Josipa Pangerca.
  4. Teden študentske kulture (Dnevi odprtih vrat za študente) od 03 - 9.03.2025.

Znani predmeti

narodni muzej publikacije

1

Flavta baba

Najstarejše glasbilo, staro več kot 60.000 let. Izdelana je iz stegenske kosti jamskega medveda, v katero so narejene štiri luknje za izvabljanje zvokov. Instrument so izdelali neandertalci in ima svetovno vrednost.

2

Zlate zaplate

Ena najstarejših zlatih oblog v Sloveniji. Arheologi so jih našli v Renu v grobovih bogatih žensk. Takšni predmeti so v bronasti dobi veljali za redke. Listi v obliki obližev so bili nekoč nakitni nakit.

3

Egipčanska mumija

Egipčanska mumija moškega, ki je bil krščen v Sloveniji. Stalno je razstavljena v sobi, ki spominja na kripto. Stebri na straneh krste, ki so jih odkrili arheologi, povedo, da je bil pokojnik duhovnik Amonovega templja v Karnaku.

4

Situle, posoda za pitje

Umetniško delo situle, ki se je uporabljalo pri obrednih obredih. Posoda je okrašena s podobami ljudi in živali, zaplet slike pa pripoveduje o vsakdanjem življenju bojevnika.

5

Pozlačeni bronasti kip Imonka

Ta kip rimskega državljana je visok 145 centimetrov. Kip mladega moškega, oblečenega v ženska oblačila, je bil odkrit leta 1836.

6

Germanski nakit iz Karnije

Nakit premožnih žensk, okrašen z zapletenimi rezbarijami. Večbarvne ogrlice iz jagodnega stekla z vložki iz jantarja, granata, kalcedona so videti zelo nenavadno.

7

Viteški meč

Viteški meč iz srednjega veka, težak 1,5 kg. Ost je s kovanjem povezana z masivno diskasto palico in je izdelana iz visokokakovostnega jekla.

8

Viteški oklep

Skoraj v celoti ohranjen viteški oklep, ki ga je izdelal nürnberški mojster Valentin Siebenbürger. Plošče, ki so zanesljivo ščitile uporabnika in hkrati omogočale mobilnost.

9

Grafični list z upodobitvijo boginje Fortune.

Grafični list, na katerem je upodobljena boginja sreče in sreče, ženska podoba pretanjene lepotice, upodobljena v manierističnih proporcih.

10

Idol z Ljubljanskega barja

Keramika, ki predstavlja figuro moškega. Starodavni simbol sončne svetlobe in življenja.

11

Čoln iz masivnega hrastovega debla

Čoln, dolg več kot 9 metrov, izdolben iz masivnega hrastovega lesa. Artefakt, star več kot štiri stoletja.

12

Zlati nakit stiške kneginje

Nakit, ki je bil v lasti aristokratskih modistk iz Skete, najden kot del starodavnih pokopov. Zapestnice, uhani, zaponke, ogrlice, okrašene z okrasno zlato kovino.

13

Srebrna pletena ovratnica

Ogrlica iz srebra, za katero je značilno okrašeno pletenje, najdena v Berlotovem robu na Tolminskem. Redka različica pletenega ovratnika.

14

Napis na cesarski stavbi iz časa rimske kolonije Emona

Odlomek marmornate plošče, okrašene z napisom. Besede na njej so posvečene cesarju Cezarju.

15

Lutke iz slonovine

Lutke so redke lutke iz slonovine iz rimske dobe. V starih časih so jih podarjali kot poročna darila. Arheologi so lutke našli v grobu deklice, ki je izvirala iz premožne družine.

16

Lesene pasti

Izdelane v bronasti dobi, namenjene lovljenju lahkih živali. Izdelane so bile iz lesa in so se uporabljale predvsem za lov na divjad.

17

Posvečena zveza

Upodobitev Kristusa, ki prikazuje njegov odnos z materjo Marijo. Risbo odlikuje značilna poslikava, prisotnost številnih zanimivih podrobnosti.

18

Avtobiografija barona Žige Herbersteina

Antična izdaja v knjižni obliki z razkošnimi ilustracijami. Baron Žiga Herberstein je bil državnik in diplomat.

19

Hasana plašč

Vojna trofeja, ki je plašč iz kardinalsko rdečega svilnatega sukna, izvezenega z zlatimi nitmi z vzorcem granatnega jabolka.

20

Megiserjev večjezični slovar

Hieronim Megiser je bil rojen v Stuttgartu in nemški jezikoslovec. Knjiga s pergamentno vezavo iz ročno izdelanega papirja.

21

Breverl

Kratko latinsko besedilo, ki se uporablja pri magičnih obredih, zaklinjanjih. Ta postavka se neposredno nanaša na rimskokatoliško vero.

22

Kipec Kitajcev

Kompozicija, ki pooseblja figure štirih Kitajcev - izdelek v 18. stoletju, ki se je uporabljal kot element pogrebnega obreda. Kipec je izdelal evropski mojster Franz Anton Bustelli.

23

Zračna puška Girardoni

Puška z brušenim cevjo, zaklepom in zračnim cilindrom. Starinsko orožje z dometom 100 metrov, priljubljeno med športnimi strelci in lovci.

24

Srebrna toplota

Posoda iz srebra, v kateri je bilo shranjeno srce brata Gabrijele Giraude. Umetniško delo, izdelano leta 1899.

25

Ves trenutek - najmanjši violinski instrument.

Miniaturna violina, izdelana v šestnajstem stoletju. Žepna figura, ki so jo uporabljali plesni učitelji, ko so šli s svojimi učenci na pouk.

26

Kostanjeviški kelih

Razkošna baročna skodelica, okrašena s podobo samostana Veduto. Izdelek je izdelan v edinstveni tehniki poliranja stekla

27

Samurajski oklep

Edini v celoti ohranjeni kos viteškega oklepa na ozemlju Slovenije. Edinstven ročno izdelan kos, prevlečen s črnim lakom. Oklep vključuje ščitnike, naglavno pokrivalo, ki so jih izdelali japonski mojstri.

28

Avtoportret Janeza Avguština Puharja

Eksponat, ki je nastal v 50. in 60. letih 19. stoletja. Ena prvih Puharjevih predstav. Unikatna fotografija na stekleni podlagi.

29

Kopitljaček

Igrača z gibljivimi okončinami. Ploščata figura človeka iz kartona, tanke plošče, z gibljivimi deli. Humoristična podoba v rdečih oblačilih, priljubljena med evropsko mladino.

Koristne informacije za obiskovalce

Preden se odpravite v Muzej Ljubljana, je priporočljivo načrtovati prihodnji obisk - seznanite se z odpiralnim časom, cenami vstopnic, odločite se, kje boste parkirali - ugotovite, koliko to stane.

Odpiralni čas

Dan v tednu

čas

Ponedeljek

10:00-18:00

Torek

10:00-18:00

Sreda

10:00-18:00

Četrtek

10:00-20:00

Petek

10:00-18:00

Sobota

10:00-18:00

nedelja

10:00-18:00

Narodni muzej cenik

Kategorija
obiskovalcev

Ogled Narodnega muzeja
Slovenije ali Muzejski
ali Metelkovi

Ogled Slovenije na
Muzejski in Metelkovi

Odrasli

8 evrov

10 evrov

Upokojenci

4 evre

6 evrov

Študenti in dijaki

4 evre

6 evrov

Družine

15 evrov

17 evrov

Šolske skupine

4 evre

6 evrov

Skupine 10 oseb ali več

5 evrov

7 evrov

Popusti v Narodnem muzeju veljajo za študente, dijake in upokojence. Brezplačen vstop je na voljo za:

  • predšolske otroke;
  • invalidi in njihovi spremljevalci;
  • turističnim vodnikom.

Individualni vodeni ogled v angleščini, francoščini in nemščini stane 25 evrov, v drugih tujih jezikih pa 35 evrov. Cena je glede na bogat program, prisotnost velikega števila zanimivih eksponatov v muzeju na splošno dostopna.

Parkirišče Narodnega muzeja

Ime parkirišča

Cena

Oddaljenost od muzeja

Poljanski nasip 4 Garaža

4,7 evra za 2 uri

16 minut

Parkirišče v parku Tivoli

0,6 evra na uro

11 minut

Parkirišče Linhartova

1 evro na uro, 3-5 ur - 2,5 evra

24 minut

Trgovina

Narodni muzej ima trgovino s tematskim blagom. Ponuja poljudno in strokovno literaturo, izdano pod okriljem Narodnega muzeja Slovenije. Kupite lahko tudi spominke, ki vas bodo spominjali na obisk kulturne ustanove, in zgoščenke s slovensko glasbo. Zlahka boste izbrali tudi nepozabna darila za bližnje.

Kontakti